Jeden z ostatnio zrealizowanych przez nasz zespół tematów to leasing zwrotny. Klientka odzyskała ponad 160.000 zł.
Nasi klienci wielokrotnie pytają o leasing zwrotny. Co to to jest? Leasing zwrotny to klasyczna umowa leasingu przy czym dostawcą przedmiotu leasingu i jednocześnie leasingobiorcą jest ten sam podmiot gospodarczy. Umowę leasingu poprzedza umowa sprzedaży.
Firmy leasingowe dzielą tego typu finansowanie na dwa warianty.
Pierwszy tzw. leasing zwrotny techniczny. To sytuacja w której od momentu nabycia środka trwałego minął krótki okres np. miesiąc. Wówczas łatwiej jest uzyskać tego typu finansowanie. Oczywiście wiele zależy od samego przedmiotu. Łatwiej w takiej formie finansowania realizuje się umowy na samochody, niż na maszyny. Łatwiej również uzyskać finansowanie jeśli przedmiot leasingu zwrotnego technicznego był zakupiony za gotówkę jako nowy, a przyszły leasingobiorca jest jego pierwszym właścicielem i dodatkowo może przedstawić dokumenty nabycia (faktura, specyfikacje, gwarancje) i potwierdzić dokonanie zapłaty (potwierdzenie przelewu).
Drugi to tzw. leasing zwrotny płynnościowy. W tym wypadku decyzja leasingowa uzależniona jest między innymi od wskaźników finansowych ustalanych na podstawie przedstawionych dokumentów finansowych. W takich tematach ważną rolę odgrywa również stan technicznych przedmiotu który będzie przedmiotem takiej umowy, okres eksploatacji, jego historia od momentu nabycia. Ta forma finansowania jest trudniejsza do przeprowadzenia. Analitycy bowiem podchodzą do takiego tematu podobnie jak do kredytu. Znaczenie ma tutaj wiele czynników. Nie zawsze także firmy leasingowe z kapitałem bankowym (zwłaszcza przy mniej typowych przedmiotach leasingu) chcą takim leasingiem się zająć. W wielu przypadkach klienci pytający o tą formę finansowania znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej/biznesowej i szukają możliwości dofinansowania swojej działalności.
Pewną alternatywę dla leasingu zwrotnego w przypadku pojazdów może stanowić pożyczka na finansowanie zakupu w której zaproponujemy tzw. refinansowanie. Tutaj w przypadku samochodów łatwiej jest odzyskać środki. Zabezpieczenie takiej pożyczki stanowi samochód. Zazwyczaj wymagana jest umowa przewłaszczenia pojazdu.
W przypadku klientki której pomogliśmy, sytuacja była bardziej skomplikowana. Temat dotyczył dwóch specjalistycznych maszyn dla przemysłu odzieżowego. Jedna zakupiona została w zeszłym roku. Druga na początku tego roku. Klientka ma bardzo rozbudowany park maszynowy. W związku z poniesionymi inwestycjami nie udało jej się uzyskać finansowania na dalszy rozwój firmy w banku który ją obsługuje. Po weryfikacji jej dokumentów finansowych, stanu technicznego maszyn (wycena rzeczoznawcy) i poznania prowadzonego przez nią biznesu (rynki zbytu, koszty operacyjne, zatrudnienie, majątek firmy) znaleźliśmy dla niej odpowiednią firmę leasingową i skutecznie sfinalizowaliśmy temat.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani leasingiem zwrotnym zachęcamy do kontaktu.