Photogenica PHX86865802

Jak wybrać najlepszy leasing? Zalety i wady kalkulatorów leasingowych w internecie.

Jak wybrać najlepszy leasing? To dobre pytanie, ale zastanówmy się czym jest tzw. „najlepszy leasing”? Na czym nam zależy przy poszukiwaniu tej najlepszej oferty? Czy najlepszy leasing równa się najtańszy?

Na ofertę leasingu składa się kilka elementów. Opłata wstępna, czynsze leasingowe, wykup końcowy. Wartość umowy leasingu to swoista wypadkowa tych parametrów uwzględniająca koszt pieniądza w czasie, a także możliwość uzyskania przez firmę leasingową dodatkowych profitów ze sprzedaży innych usług. Mowa tutaj głównie o ubezpieczeniach – komunikacyjnym, życiowym lub GAP (ubezpieczenie od starty finansowej), ewentualnie o umowach serwisowych.  Ale przecież w momencie odbioru przedmiotu leasingu umowa zaczyna dopiero swój bieg. Warto zatem przeanalizować jeszcze aspekty związane chociażby  z dostępem do biura obsługi klienta. Możemy bowiem mieć dodatkowe pytania, potrzeby w trakcie trwania umowy. W wielu wypadkach szybkość działania biura obsługi klienta może  przekładać się bezpośrednio na prowadzony przez nas biznes. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której chcemy dokonać zmiany we właściwościach przedmiotu leasingu (np. montaż instalacji LPG) i nie możemy doczekać się na formalną zgodę, bo przecież auto leasingowane nie jest naszą własnością i taka zgoda jest wymagana.  Albo czekamy w nieskończoność na wpis do dowodu rejestracyjnego. Inny przypadek – chęć wyjazdu za granicę pojazdem leasingowanym. O ile nie zadbaliśmy o stosowną zgodę firmy leasingowej wcześniej, ważne jest, aby taką zgodę otrzymać w najkrótszym możliwym czasie. Zdarza się bowiem, że wyjazdy zagraniczne w wielu firmach „wyskakują” nieoczekiwanie. Istotna z punktu widzenia np. firm transportowych lub firm korzystających z flot pojazdów jest szybkość działania departamentów ubezpieczeń. W niektórych firmach możemy spotkać się z dedykowaną usługą tzw. asysty szkodowej. Wówczas w przypadku kolizji wykonujemy telefon tylko w jedno miejsce, a departament ubezpieczeń zajmuje się likwidacją szkody, organizuje pojazd zastępczy, holowanie, noclegi itp.

Widać zatem, że oprócz tzw. kosztu umowy leasingowej na który najczęściej zwracamy uwagę (101%, 105% itd.) ważne są również inne zagadnienia. Warto szukając „najlepszego leasingu” porównać ze sobą ogólne warunki umów leasingu w firmach, które przedstawiły nam najbardziej atrakcyjne finansowanie, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. Pewną pomocą w tym zakresie mogą służyć profesjonalne firmy brokerskie, zajmujące się leasingiem. Mają one bowiem dostęp do warunków umów leasingowych z różnych podmiotów i posiadają szeroką wiedzę na temat rynku leasingowego. 

Jak widać wybór leasingu – zwłaszcza tego „najlepszego” nie jest prosty. W wielu firmach leasingowych można spotkać na stronach internetowych kalkulatory leasingowe.

Kalkulator leasingowy ma kilka zadań. Po pierwsze – zachęcić nas do kontaktu z firmą leasingową. W jaki sposób? Na przykład pokazać najlepszą ofertę cenową. Zazwyczaj kalkulatory obliczają najniższą możliwą wartość umowy leasingowej z zastosowaniem minimalnej marży. Po drugie – pozyskać nasze dane. W wielu firmach, aby uzyskać wyliczenie z kalkulatora powinniśmy zdeklarować w stosownym formularzu swoje imię i nazwisko, adres e-mail i telefon. Dane będą później wykorzystane do działań handlowych i marketingowych. Po trzecie – „sprzedać” nam jakąś nową usługę i pokazać, że ta akurat firma leasingowa wyróżnia się na rynku i posiada w ofercie coś czego nie mają inni (wynajem, leasing na kilometry itp.).

W moim odczuciu kalkulator na stronie internetowej to element gry marketingowej, który może co najwyżej przedstawić nam zgrubne warunki finansowe leasingu. Aby uzyskać konkretne informacje i przekonać się, że jest możliwość uzyskania finansowania na warunkach odczytanych z kalkulatora i tak będziemy musieli skontaktować się bezpośrednio z firmą leasingową, jej przedstawicielem lub brokerem.

 Kalkulator jest tylko prostym narzędziem. Nie odpowie nam bowiem na wiele pytań, które stawiają sobie analitycy rozpatrując nasz wniosek leasingowy. Korzystając z kalkulatora nie dowiemy się czy zaproponowany przedmiot leasingu uzyskał akceptację działu ryzyka (wiek, stan techniczny, przeznaczenie), czy dostawca przedmiotu leasingu został zaakceptowany przez firmę leasingową i wreszcie czy my jako przedsiębiorcy uzyskaliśmy pozytywną ocenę zdolności leasingowej. Te trzy aspekty bowiem to klucz do uzyskania finansowania. To klucz do uzyskania „najlepszego” leasingu.

Czy warto zatem korzystać z kalkulatorów? Tak – dla uzyskania ogólnego rozeznania na rynku. Powinniśmy jednak zachować pewną ostrożność i nie przywiązywać się specjalnie do pojawiających się w kalkulatorach kwot. Ostateczną cenę leasingu poznamy dopiero wtedy, gdy otrzymamy formalną zgodę na finansowanie, a firma leasingowa udzieli nam stosownej promesy na warunki finansowania. Zachęcam zatem do składania wniosków leasingowych, bo jest to najszybsza droga do znalezienia najlepszego leasingu.

(RM)