Rosnące potrzeby z zakresie bezpieczeństwa IT a zapotrzebowanie na leasing sprzętu i oprogramowania
„Żyjemy w rzeczywistości wirtualnej”. Slogan rodem z filmu MATRIX braci (obecnie sióstr) Wachowskich. Niemniej jednak tak wyglądają realia otaczającego nas świata oraz kierunki rozwoju technologicznego. Informacje – te biznesowe i prywatne (zdjęcia, skany dokumentów, kontakty) przechowywane są na milionach urządzeń elektronicznych. Prowadzenie biznesu bez dostępu do poczty elektronicznej, telefonu komórkowego wydaje się dzisiaj niemożliwe. Ogromną wartość dla wielu firm ma informacja. Kluczowe jest jej sprawne wytworzenie, szybki dostęp do niej oraz archiwizacja.
Na każdym kroku naszego biznesu począwszy od księgowości, sprzedaży, produkcji, usług - korzystamy z cyfrowego świata. Świat ten ma jednak drugie – mroczne oblicze. Tak szybko jak technologia, rozwija się bowiem rynek organizacji zajmujących się wyłudzaniem informacji, akcjami mającymi na celu paraliż infrastruktury IT przedsiębiorstw, nielegalnym dostępem do danych poufnych, wrażliwych.
Działania tego typu organizacji w większym lub mniejszym stopniu dotykają codziennie miliony osób na całym świecie. W minionym roku modne stały się ataki polegające na podszywaniu się pod znaną instytucję (np. bank, firmę kurierską, developera) i dostarczeniu przesyłki email ze specjalnie przygotowanym załącznikiem. Uruchomienie załącznika na komputerze „ofiary” kończyło się zaszyfrowaniem dysku twardego oraz w niektórych wypadkach także zasobów sieciowych do których zainfekowany komputer miał dostęp. Później użytkownik dostawał informację o możliwości odpłatnego odszyfrowania zasobów po uiszczeniu opłaty na rachunek bankowy przestępców.
Komputery i serwery to nie jedyny kierunek działania grup przestępczych. W ostatnich latach w znacznym stopniu rozwinęła się technologia wszelkiego rodzaju urządzeń mobilnych (tabletów, smartfonów). W codziennym pędzie chcemy mieć dostęp do poczty elektronicznej, konta bankowego, portali społecznościowych z każdego miejsca w którym się znajdujemy. Skłonni jesteśmy także dokonywać za pomocą urządzeń mobilnych płatności. Te wszystkie obszary to pole do popisu dla wyspecjalizowanych grup przestępczych. Nie trudno sobie wyobrazić smartfon prezesa dużej korporacji i ilość wrażliwych danych, które mogą się na nim znajdować. To cel potencjalnego ataku.
W takiej sytuacji coraz większą rolę w przedsiębiorstwach odgrywają komórki organizacyjne odpowiedzialne za bezpieczeństwo teleinformatyczne. Zarządy firm analizując zagrożenia związane z wykorzystaniem systemów i infrastruktury informatycznej decydują się na zakup rożnego rodzaju mechanizmów ochronnych. Program antywirusowy na komputerze czy telefonie to zdecydowanie za mało.
W wielu przedsiębiorstwach stosuje się urządzenie typu UTM (ang. Unified Threat Managment). Są to wielofunkcyjne zapory sieciowe, które analizują tzw. ruch sieciowy pod kątem wielu zagrożeń jednocześnie. Mamy tutaj filtr antywirusowy, filtr antyspamowy, zaporę sieciową (tzw. firewall), mechanizmy IPS (ang. Intrusion Prevention System – system wykrywania i zapobiegania włamaniom, atakom) czy mechanizmy IDS (ang. Intrusion Detection System – system wykrywania zagrożeń, ataków).
Działy IT korzystają również z kilku mechanizmów jednocześnie, aby zwiększyć odporność infrastruktury na potencjalne zagrożenia. Stosuje się oddzielne, dedykowane systemy do ochrony serwów pocztowych, serwerów bazodanowych.
Systemy tego typu do najtańszych nie należą. Inwestycja w systemy bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie o rozbudowanej infrastrukturze i kilku oddziałach to całkiem spory wydatek.
Dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup elementów infrastruktury, serwerów, czy systemów bezpieczeństwa w formie leasingu.
Według danych statystycznych udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu w roku 2017 sprzedaż urządzeń IT i oprogramowania kształtowała się na poziomie 880,1 mln PLN. W roku poprzednim sprzedaż w obszarze IT kształtowała się na poziomie 727,2 mln PLN. Widać zatem wzrost sprzedaży na poziomie 21%.
Jak sprzedaż w tym obszarze wygląda z perspektywy 3 zamkniętych kwartałów bieżącego roku? Zestawiając wyniki za 3 kwartały roku 2017 i 3 kwartały roku 2018 widać wzrost sprzedaży w obszarze IT o 18,3%. Pierwsze 3 kwartały 2017 roku zamknęły się bowiem wynikiem 588,7 mln PLN, a w bieżącym roku w porównywalnym okresie odnotowano sprzedaż na poziomie 696,4 mln PLN.
Wzrost inwestycji w IT związany jest ze zwiększeniem świadomości wśród kadry menadżerskiej i właścicieli firm dotyczącej zagrożeń cyberprzestępczością. Przedsiębiorstwa otwierają się na działania prewencyjne po wielu spektakularnych atakach hackerskich z lat ubiegłych.
Jak wygląda rynek leasingu w Polsce w obszarze IT? Utarło się stwierdzenie, że nie wszystkie firmy leasingowego „lubią komputery”. Jest w tym trochę prawdy. W wielu znanych firmach leasingowych informatyka jest na liście przedmiotów niedozwolonych. Sprzęt IT bowiem dość szybko się starzeje i traci na wartości. Leasing oprogramowania to jeszcze inna „bajka”. Wymaga bowiem zazwyczaj porozumienia z dostawcą / producentem w kwestii stosownych licencji na użytkowanie. Przy leasingu operacyjnym licencja na użytkowanie oprogramowania powinna zostać udzielona leasingodawcy, a po zakończeniu umowy przepisana na leasingobiorcę. Nie zawsze mamy zgodę na taką czynność. Rozwiązaniem może być tutaj leasing finansowy, ale w tym wypadku zazwyczaj leasingobiorca na początku umowy powinien zapłacić podatek VAT. Co nie zawsze jest korzystne – wymaga dodatkowych nakładów finansowych.
Na stronach Związku Polskiego Leasingu zawierających statystyki sprzedaży wyraźnie widać liderów w tym obszarze. W przypadku 8 firm z listy 29 firm zrzeszonych w Związku Polskiego Leasingu sprzedaż w roku 2018 (okres 3 kwartałów) w obszarze IT przekroczyła 30 mln PLN.
Mamy też grupę firm, które nie są zrzeszone w ZPL a specjalizują się w rynku informatycznym. Wśród nich jest debiutant na rynku leasingowym, który realizuje sprzedaż w oparciu o system internetowy. Jest to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę i szybkość działania. Mamy tutaj także firmy z prywatnym kapitałem, które do klientów i ich potrzeb podchodzą w sposób indywidualny. Warto zatem przed podjęciem decyzji o finansowaniu informatyki w formie leasingu dokonać przeglądu możliwości rynku leasingowego i zestawić te informacje z potrzebami.
Niewątpliwie rozwój technologii informatycznej, jak również konieczność zwiększenia bezpieczeństwa w tym obszarze przekłada się na wzrost inwestycji oraz zainteresowanie finansowaniem IT w formie leasingu.
RM